Teave Valerydi kohta

Valerydi ajalugu algas 1958. aastal, kui Vedumi ettevõtja Sigge Adolfsson küsis Larvis vendadelt Bernt ja Per-Owe Larssonilt, kas nad võiksid teda aidata. Ta tahtis haagist, mille ta saaks oma auto külge kinnitada. See pidi olema kerge, et lihtsustada tema igapäevaelu, kui ta reisis oma tooteid esitledes erinevatesse farmidesse.

Tol ajal oli Larssoni vendadel garaaž ja neil oli mõningaid kogemusi veoauto haagiste muutmises traktori haagisteks. Vennad nõustusid Sigge Adolfssoni väljakutsega ja üsna peagi veeres nende töökojast välja esimene piduriteta kergtreiler. Vajadus seda tüüpi haagise järele osutus suureks ja nõudluse tõttu kasvas Larssoni vendade tegevus niivõrd, et nad vajasid ümberasumist.

Nad otsustasid kolida Valebergi, mis asub Rydi lähedal, kuue kilomeetri kaugusel Larvist. Seejärel tuletasid vennad selle piirkonna nimest uue ettevõtte nime ValeRydssläp (ValeRydi haagised). Mõne aasta pärast oli haagiste masstootmine tõsiasi ning nad laiendasid oma tootevalikut transpordiautodele, paatidele ja hobustele veohaagiste tootmiseks. 1967. aastal tehti tehases esimene A-raamiga hobuste vedaja. 1960.–1980. aastatel kasvas Larssoni vendade ja Valerydi tegevuse maht. Kuni 1991. aastani oli Valerydi tootmisliinilt lahkunud rohkem kui 10 000 haagist ja kõige toredam on see, et paljud neist on endiselt kasutusel.

Magnus Larsson, kes omab Valerydi kontserni ja on asutaja Per-Owe Larssoni poeg, kasvas üles 200 meetri kaugusel tehasest ja ta räägib, mida see talle tähendas:
„Mul on palju mälestusi tootmisest, keevitamisest, kokkupanekust ja viimistlusest, peamiselt rohelised haagised tugevate, keevitatud terasraamidega ning puidust servade aa põrandaga. Ma alustasin tootmises töötamist juba varakult, kui olin kümme aastat vana, ja sain ühe krooni iga rehvi kohta, mille veljele paigaldasin ning täis puhusin. Tavaliste käsitööriistade abil suutsin ma ühe tunni jooksul 30 rehvi veljele paigaldada ja tervelt 30 krooni teenida. Nii et alates varajasest east sain aru, et raske töö tasub ära.“

Perefirma iga põlvkond jätab oma tegutsemisest märgi maha. Magnus Larsson mõistis kiiresti, et kerghaagiste varuosadele oli suur turg. Valeryd alustas sellise nõudluse rahuldamiseks mõeldud kontseptsioonisüsteemi väljatöötamist.

2018. aastal tähistab Valeryd oma 60. aastapäeva.

Valeryd töötab järgmistes riikides ja keeltes